U današnjem članku govorićemo o sve češćem problemu s kojim se suočavaju vlasnici vrtova prisustvu krtica i načinima kako ih na prirodan i human način otjerati, bez narušavanja ekosistema.
Iako su često doživljene kao nepoželjni gosti, krtice u suštini imaju i svoju korisnu ulogu u prirodi, ali njihovo kopanje može izazvati ozbiljna oštećenja na travnjacima i oko biljaka.Njihova pojava gotovo uvijek izaziva frustraciju – iznenadne humke zemlje kvare estetski izgled travnjaka i remete korijenje biljaka.
- Iako krtice ne jedu direktno biljke, njihov način života – kopanje podzemnih tunela – često ometa vrtne kulture, čini zalijevanje težim i može negativno uticati na rast i stabilnost biljaka. Mnogi odmah pribjegnu radikalnim rješenjima, ali treba imati na umu da krtice nisu klasične štetočine. One se uglavnom hrane larvama, insektima i glistama, što zapravo doprinosi zdravlju tla. Ipak, njihovo prisustvo u vrtu treba kontrolisati na pažljiv i odgovoran način.
Najbolji pristup je odvraćanje pomoću prirodnih metoda, koje ne narušavaju ravnotežu u prirodi i ne koriste otrovne supstance. Postoji niz jednostavnih i efikasnih tehnika koje možete primijeniti, a koje su bezopasne za ljude, biljke i životinje.
Jedna od prvih mjera jeste mehaničko ometanje. Kada primijetite novu humku, poravnajte zemlju i pažljivo otvorite tunel. U njega možete staviti komad tkanine natopljen prirodnim uljem, nešto jakog mirisa ili čak zvučne ometače napravljene od predmeta koje imate kod kuće. Takvi stimulansi izazivaju nelagodu kod krtica, koje će početi tražiti mirnije okruženje.
Zatim, tu su biljke s jakim mirisom koje krtice ne podnose. Njihovo čulo mirisa je izuzetno razvijeno, pa se sadnjom biljaka poput nevena, narcisa, luka, češnjaka, bazge, ribizle i matičnjaka može stvoriti prirodna barijera. Ove biljke ne samo da su korisne u zaštiti vrta, već ga čine i estetski ljepšim.
Jedna od manje poznatih, ali vrlo efikasnih metoda jeste korišćenje fermentisanih rastvora jakog mirisa. Na primjer, mješavina sirutke i mlaćenice se ostavi nekoliko dana da fermentira, a zatim se sipa u tunele. Miris takve tečnosti stvara neugodno okruženje za krtice. Sličan efekat imaju i ostaci turšije, riblje glave, iznutrice, pa čak i izmet kućnih ljubimaca. Sve te supstance signaliziraju prisustvo predatora i potencijalnu opasnost.
- Još jedan jak saveznik u ovoj borbi jeste ricinusovo ulje. Možete natopiti tkaninu ovim uljem i staviti je u tunele. Alternativno, mogu se koristiti i kozmetički proizvodi koji sadrže ricinus, jer imaju sličan učinak. Takođe, lavanda je izuzetno korisna – njen osušeni cvijet ili nekoliko kapi eteričnog ulja na tkanini postavljenoj u zemlju može efikasno odbiti krtice.
Zvuk i vibracije su takođe moćno oružje. Krtice su jako osjetljive na vibracije tla. Jedna od metoda uključuje postavljanje plastičnih boca s krilcima na metalne šipke. Kada vjetar pokrene bocu, prenose se vibracije koje ometaju život krtica. Slično tome, zakopana boca s otvorenim čepom proizvodi zvukove koji im smetaju.
Na većim površinama, vrlo efikasna metoda jeste korišćenje brezinog katrana, prirodnog proizvoda snažnog mirisa. Natopite drveni klin katranom, ubacite ga u tunel i zatvorite otvor krpom. Ova metoda se posebno preporučuje na većim imanjima, gdje se krtice brže razmnožavaju.
Za najbolji učinak, preporučuje se kombinacija više metoda. Na primjer, uz sadnju mirisnih biljaka postavite i zvučne ometače, dok fermentisane rastvore možete koristiti istovremeno s ricinusovim uljem. Ovakav pristup čini vaš vrt neprivlačnim za krtice, bez da im nanosite štetu. Time se održava prirodna ravnoteža i štiti biljni svijet.
Najveća prednost ovakvih rješenja jeste njihova ekološka sigurnost. Prirodne metode su bezopasne za djecu, kućne ljubimce i ne zagađuju podzemne vode. One omogućavaju skladan život s prirodom, bez agresivnih intervencija. Očuvanjem vrtova i okoliša, doprinosimo stvaranju prostora koji su i lijepi i održivi.Na kraju, važno je shvatiti da su i krtice dio prirode. Umjesto uništavanja, pametnim izborima možemo postići koegzistenciju, gdje vrt ostaje siguran, a prirodni balans sačuvan.