U današnjem članku donosimo vam korisne savete i najnovije informacije koje bi trebalo da znate pre nego što krenete na letovanje u Grčku, naročito ako planirate da putujete automobilom.
Radmilo Belić, Srbin koji već duže vreme živi u Atini, odlučio je da pomogne turistima tako što putem svog Jutjub kanala informiše ljude o svemu što ih može dočekati u ovoj popularnoj destinaciji.
- Grčka i ove godine ostaje jedno od najtraženijih mesta za odmor, ali je važno biti svestan nekih promena koje su stupile na snagu i koje mogu uticati na vašu putnu rutinu i boravak. Mnogi turisti i dalje ne znaju za ove izmene, zbog čega ih često nepripremljene zateknu neprijatnosti.
Prva važna novost odnosi se na činjenicu da je Bugarska postala deo Šengen zone, što znači da više nema standardnih graničnih kontrola između nje i Grčke. Putovanje postaje brže i jednostavnije, bez dužih zadržavanja na granici. Ovo je posebno važno za sve koji putuju kolima preko Bugarske, jer ih očekuje manje stresa i čekanja na prelazima.
Međutim, oni koji planiraju kampovanje moraju biti dodatno oprezni. Uvedena su stroga pravila vezana za slobodno kampovanje, koje je sada u potpunosti zabranjeno. Kazne su visoke – čak 350 evra, a moguće je i izricanje kazne zatvora u trajanju do dva meseca. Svima koji vole kamperski stil putovanja preporučuje se da unapred rezervišu mesto u zvaničnim kampovima, kako bi izbegli neugodne situacije i troškove.
Kad je reč o vožnji, korisno je znati da od 2020. godine nije potrebna međunarodna vozačka dozvola za građane Srbije koji putuju u Grčku. Ipak, ako putujete preko Severne Makedonije, biće vam potreban zeleni karton. Najbolje je da ga pribavite u Srbiji, jer je tamo znatno jeftiniji i važi duže nego ako ga kupujete na granici.
- Još jedna bitna napomena tiče se vožnje automobila koji nije vaše vlasništvo. U tom slučaju, neophodno je imati ovlašćenje iz Auto Moto saveza. Iako postoje putnici koji tvrde da im dokument nikada nije zatražen, mnogo je bolje biti pripremljen nego kasnije imati problema.
Takođe, imajte na umu da vaš pasoš mora važiti najmanje tri meseca nakon planiranog izlaska iz Srbije. Ako mu ističe rok u kraćem periodu, postoji mogućnost da nećete moći da pređete granicu.
- Zakoni o saobraćaju u Grčkoj postali su stroži. Poseban akcenat stavljen je na obavezno vezivanje sigurnosnog pojasa – ne samo na prednjim, već i na zadnjim sedištima. Kazne za nepoštovanje ovog pravila su oko 50 evra. Bez obzira na to da li ste vozač ili putnik, svi moraju biti vezani.
Još jedna manje poznata, ali važna promena odnosi se na transport hrane iz marketa. Po novim pravilima, nije dozvoljeno ostavljati kupljenu hranu na zadnjem sedištu automobila. Sve što kupite u marketu ili na pijaci morate smestiti u gepek. Na ovaj način izbegavate moguće kazne i nepotrebna objašnjenja sa lokalnim vlastima.
Kada je u pitanju rezervacija smeštaja, preporučuje se korišćenje proverenih platformi kao što su Booking i Airbnb. Radmilo posebno upozorava na to da su rezervacije preko Fejsbuka vrlo rizične, jer su česte prevare, osim ako nemate ličnu preporuku da je neko mesto provereno i sigurno. Bez te garancije, postoji velika verovatnoća da ostanete bez plaćenog smeštaja.
Ako razmišljate da na odmor krenete bez prethodne rezervacije, to može biti problematično, naročito tokom glavne sezone. U maju se još uvek može naći smeštaj u hodu, ali od juna do avgusta Grčku poseti više od 30 miliona ljudi, što znači da su šanse za pronalaženje slobodne sobe znatno manje. Planiranje unapred je ključ za bezbrižno letovanje.
Radmilov trud i posvećenost pomaganju turistima svakako su za pohvalu, jer kroz lične savete, iskustva i aktuelne informacije olakšava svima snalaženje u zemlji koja privlači milione posetilaca godišnje. Ako planirate put u Grčku, poslušajte njegove savete – oni mogu biti presudni za miran i bezbedan odmor.