Danny DeVito rođen je u Newtonu, New Jersey, 17. studenog 1944. Roditelji su mu bili imigranti iz Italije, albanskog podrijetla. Iako obitelj DeVito nije iskusila siromaštvo, njihova financijska situacija nije bila posve stabilna zbog očevih čestih promjena posla. Nakon što je uspio uštedjeti nešto novca, pokrenuo je vlastiti bazenski klub u obližnjem gradu Asbury Parku, kamo se potom preselio s obitelji. Danny se školovao u Asbury Parku.
Kako je dječak sazrijevao, roditelji su se sve više fokusirali na njegov nizak rast. Liječnici su izrazili svoje ogorčenje, pripisujući problem genetici, koja je doista odigrala značajnu ulogu. Važno je napomenuti da je DeVitovo rijetko nasljedno stanje otkriveno mnogo kasnije. Tijekom školovanja često je postajao meta ismijavanja svojih kolega. Međutim, Danny je bio poznat po svojoj iskrenosti, zbog čega je brzo stekao reputaciju oštrog jezika. Osim toga, imao je prijatelje koji su ga bili spremni braniti kad je trebalo.
- Međutim, u dobi od 14 godina, DeVito je bio prisiljen napustiti školu i pohađati katolički internat. Ova je odluka proizašla iz sveprisutne problematike ovisnosti o drogama koja je utjecala ne samo na njegovo prethodno školsko okruženje, već i na njegov krug prijatelja. Nakon što je 1962. završio internat, Danny je slijedio put sličan onom svog oca, koji je u to vrijeme vodio mali kozmetički salon. Školovao se za frizera i pridonosio obiteljskom poslu oko godinu i pol prije nego što je odlučio prijeći u uloge vizažista i frizera.
Godine 1964. upisao je Akademiju dramske umjetnosti u New Yorku, specijalizirao glumu. Svi kandidati, bez obzira na odabrani fakultet, morali su izvesti monolog, koji je Danny na opće iznenađenje izveo besprijekorno. Osim toga, program je uključivao pohađanje satova glume, tijekom kojih su instruktori prepoznali DeVitov značajan potencijal.
Godine 1966. debitirao je na pozornici u Kulturnom centru Waterford, gdje je sklopio prijateljstvo s Michaelom Douglasom. Motiviran svojim ranim postignućima, tražio je prilike u Hollywoodu; međutim, nakon neuspjeha na više audicija, odlučio se vratiti u New York. U tom je razdoblju upoznao i svoju buduću suprugu Rheu Perlman.
Uvriježeno je mišljenje da je Michael Douglas odigrao značajnu ulogu u napretku karijere Dannyja DeWitta tako što mu je omogućio ulazak u filmove. No, to je bila tek početna faza, jer je bilo samo pitanje vremena kada će Hollywood prepoznati nesvakidašnji talent Dannyja Devitta.
- Drugi dio 1980-ih predstavlja značajnu prekretnicu u njegovoj glumačkoj karijeri, dopustivši mu da se oprosti od pozicije tipičnog sporednog glumca. Nekoliko kultnih filmova u njegovoj filmografiji izašlo je u to doba. Među njima je bila i uspješna crna komedija Nemilosrdni ljudi. Uloga je DeVitu donijela nominaciju za Zlatni globus, iako je na kraju izgubio od Paula Hogana, koji je osvojio nagradu za svoju nezaboravnu izvedbu u Krokodilu Dundee.
Njegov redateljski debi, Izbaci mamu iz vlaka, objavljen je iste godine. Iako je istina da DeVito nije postigao istu razinu uspjeha u režiji kao u glumi, ipak je proizveo neporecivo remek-djelo. Ovo djelo je tragikomedija “Rat ruža”, adaptirana prema istoimenom romanu Warrena Adlera. Film je osvojio nagradu Golden Screen i više nominacija za Zlatni globus, uključujući nominaciju za Dannyjevu izvedbu.
DeVito je dosegao vrhunac svoje slave 1992. izdavanjem filma Tima Burtona Batman Returns. Njegov portret superzlikovca Oswalda Cobblepota, također poznatog kao Pingvin, omogućio mu je da zasjeni sve svoje kolege glumce na setu, uključujući glavnog glumca Michaela Keatona.
Nakon ovog vrhunca, njegova karijera doživljava postupni pad; glavne uloge postale su sve rjeđe, dok je učestalost sporednih uloga i epizodnih uloga iz godine u godinu rasla. Tijekom tog razdoblja mnogi su DeWitta smatrali iskusnim veteranom komedije koji nije zaslužio poštovanje. Naime, dobio je svoju prvu nominaciju za Oscara 2001., ali to je bilo za njegov rad kao producent na biografskoj drami Erin Brockovich.
Godine 2006. lansiran je sitcom “U Philadelphiji je uvijek sunčano” u kojem Danny DeVito glumi moralno bankrotiranog Franka Reynoldsa, lika koji dobro poznaje poroke čovječanstva. Ovog ciničnog poslovnog čovjeka karakterizira sklonost grubom humoru, upletenosti u razne nepodopštine i manipulacije okolinom, pa tako i vlastitom obitelji, a sve za osobnu korist. Ova je uloga revitalizirala DeVitovu glumačku karijeru. Kao priznanje za njegov doprinos televiziji, dobio je zvijezdu na Stazi slavnih u Hollywoodu 2011. godine.Da biste otkrili razloge zašto Danny DeVito nikada neće tražiti razvod od svoje supruge, pročitajte dalje: