U današnjem članku govorićemo o sve prisutnijem fenomenu među mladima – preranom stupanju u seksualne odnose, koje često dovodi do ozbiljnih posledica kao što su neželjene trudnoće i polno prenosive bolesti.
Ginekolozi sve češće beleže slučajeve devojčica od samo 15 godina koje su već aktivne u intimnim odnosima. Ova pojava ukazuje na dublji društveni problem koji uključuje nedostatak pravilne edukacije, emocionalne nezrelosti i pritisak savremenog društva.
- Prema rečima dr Mime Fazlagić, specijalistkinje ginekologije i akušerstva, primetan je trend da devojčice mnogo ranije nego prethodne generacije ulaze u seksualne odnose. Istraživanja pokazuju da se prvi odnos najčešće događa u uzrastu od 15 do 16 godina. Iako su fiziološki spremne, emocionalna i psihička zrelost kod mnogih još uvek nije razvijena, što predstavlja veliki problem.
Doktorka naglašava da mlade devojke često imaju pogrešan stav prema svom prvom seksualnom iskustvu. Mnoge od njih u to ulaze ne zato što su zaista spremne, već zbog želje da impresioniraju partnera, zaljubljenosti ili uticaja okoline. Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da se gotovo nijedna devojka ne obrati ginekologu pre nego što stupi u seksualni odnos, iako bi to bila prilika da se na vreme informišu o kontracepciji i zaštiti. Umesto toga, informacije dobijaju putem interneta, televizije i društvenih mreža, koje često nude iskrivljenu sliku realnosti.
Veliki problem predstavljaju i filmovi za odrasle, koji mladima šalju potpuno nerealnu sliku o seksu. Prema iskustvu doktorke Fazlagić, devojke koje dođu na pregled posle prvog odnosa često imaju već „bogato iskustvo“, jer su se rukovodile onim što su videle na internetu. Jedan od primera koje je iznela jeste pacijentkinja od 17 godina koja je već pri prvom seksualnom iskustvu isprobala brojne poze i načine odnosa, samo zato što ih je ranije gledala online. Ovakav pristup može imati dugoročne posledice, kako fizičke, tako i psihičke.
- Mladi, nažalost, danas znaju mnogo o seksualnim tehnikama, ali vrlo malo o osnovama zaštite i odgovornosti. Doktorka ističe da se deca danas više informišu putem društvenih mreža i foruma, gde dominiraju površne i senzacionalističke informacije. Dok se slobodno diskutuje o oralnom i analnom seksu, teme poput sigurnog odnosa, hormonalne kontracepcije ili poseta ginekologu ostaju u senci. Posledice toga su dramatične – tinejdžerke koje ostaju u drugom stanju jer su bile uverene da je „nemoguće zatrudneti pri prvom odnosu“.
Zabrinjava i podatak da su današnje devojke često manje informisane o kontracepciji nego njihove majke koje su odrastale u vreme kada nije postojao internet. Jedna od pacijentkinja doktorke Fazlagić imala je samo 16 godina i već je bila u poodmakloj trudnoći. Ona nije mogla da razume kako je do toga došlo, jer joj je partner rekao da je nemoguće zatrudneti pri prvom odnosu. Ovakva zabluda, koja opstaje uprkos digitalnom dobu, pokazuje ozbiljan nedostatak sistemske edukacije.
S druge strane, postoje i ekstremi na drugom kraju spektra. Neke devojke koje su prešle 25. godinu, a još nisu imale seksualni odnos, suočavaju se sa stigmatizacijom i osećajem pritiska iz okruženja. Takve devojke često osećaju anksioznost, pa se čak odlučuju na hirurško uklanjanje himena kako bi izbegle bol ili nelagodnost prilikom prvog odnosa. Ovakvi slučajevi pokazuju da se mladi danas nalaze između dve krajnosti – s jedne strane preuranjena seksualna aktivnost bez razumevanja, a s druge strah od intimnosti zbog društvenih očekivanja.
Zaključak koji se nameće jeste da je potrebno više otvorenog razgovora, kvalitetne edukacije i podrške kako bi mladi doneli informisane i odgovorne odluke. Seksualnost je prirodan deo razvoja, ali samo ako joj se pristupi na pravi način – sa poštovanjem prema sebi, sopstvenom telu i svom emocionalnom stanju. Samo tada može se stvoriti zdrava osnova za intimne odnose, bez traume, zabluda i ozbiljnih posledica.