Zove se Milica Jovičić, a poznata je kao travarka s Mokrog planine, gdje godinama pomaže osobama s problemima gastrointestinalnog trakta. Njezino opsežno znanje o prirodnim lijekovima prenijelo je od njezine bake, a ona je te vještine usavršavala tijekom godina. Milica svima daje dobre savjete, koristeći potpuno prirodna rješenja za bolesti kao što su gastritis, želučane tegobe i sindrom iritabilnog crijeva.
- Jedna od njezinih tehnika uključuje primjenu pritiska na određene točke na šaci, stopalu i ispod ramena; Ova masaža može ublažiti simptome i poboljšati rad želuca. Ako tragovi nisu vidljivi, preporučljivo je provjeriti zube i bubrege radi daljnje dijagnoze. Milica obično koristi mješavinu šest biljaka, među kojima su gospina trava, metvica i kamilica.
- Svaka od ovih biljaka ima svoja specifična svojstva, a stolisnik je posebno zapažen jer služi kao učinkovit lijek za želučane probleme, ublažava simptome poput nadutosti, nelagode u prsima i pomaže probavi. Nadalje, stolisnik igra ulogu u regulaciji probavnih sokova i pospješuje zacjeljivanje rana. Prema Miličinim riječima, za želudac su vrlo korisni i prirodni lijekovi poput šipaka, lanenog sjemena i jabuke.
BONUS TEKST:
Grožđe je voće koje pripada porodici vinove loze (Vitaceae) i poznato je po svojoj slatkoći i sočnosti. Ovo popularno voće se uzgaja širom sveta i koristi se za pravljenje vina, sokova, sušenog grožđa (raisin) i drugih proizvoda.
Izgled i Svojstva
Grožđe dolazi u različitim bojama, uključujući crvenu, plavu, zelenu i žutu. Sastoji se od zrna koja su obično okrugla ili ovalna, a svako zrno ima tanku kožicu koja može biti slatka ili blago kiselkasta. Meso grožđa je sočno i bogato prirodnim šećerima.
Zdravstvene Prednosti
Grožđe je bogato vitaminima (kao što su vitamin C i vitamin K), mineralima i antioksidansima, poput resveratrola, koji se često povezuje sa smanjenjem rizika od srčanih bolesti. Takođe, grožđe je dobar izvor vlakana, što pomaže u probavi.
Kulinarstvo
Grožđe se može jesti sveže, ali se takođe koristi u raznim kulinarskim preparatima. Od grožđa se prave sokovi, džemovi, želei, a često se dodaje u salate ili koristi kao sastojak u desertima. Sušeno grožđe, ili rozine, popularno je kao grickalica ili sastojak u pečenju.
Uzgoj
Grožđe se uzgaja na vinovoj lozi koja zahteva sunčana mesta i dobro drenirano tlo. Postoje različite sorte grožđa, koje se koriste za različite namene, uključujući stolno grožđe i grožđe za pravljenje vina.
Zaključak
Grožđe je svestrano voće koje ne samo da je ukusno, već i hranljivo. Njegova popularnost širom sveta, kao i raznovrsnost u pripremi, čine ga omiljenim izborom među potrošačima. Bilo da se jede sveže, sušeno ili koristi u kuvanju, grožđe ostaje omiljeno voće.