Posle hladnih zimskih dana, sunce je konačno obasjalo Srbiju i proleće kao da je kalendarski stiglo ranije. Iako ljepše vrijeme podiže raspoloženje, nagle promjene negativno utječu na meteoropate ljude koji su izrazito osjetljivi na nagle skokove ili padove temperature.
Pojedinci s kroničnim stanjima kao što su kardiovaskularne bolesti, astma, reumatizam i artritis posebno su pogođeni ovim neprirodnim okolnostima. Uobičajene pritužbe pacijenata uključuju visok krvni tlak, otežano disanje, bolove u kostima i prisutnost starih ožiljaka od prethodnih operacija ili prijeloma. Stoga je za njih ključno dosljedno pridržavanje propisanog režima liječenja. Simptomi:
- – nesanica – nemir – stres – melankolija, uznemirenost – povećana trajna nelagoda – neobjašnjivi umor i slabost.Metode za ublažavanje simptoma.Za osobe koje pripadaju ovoj skupini ključno je minimalizirati stres i izbjegavati prenaprezanje jer će to ublažiti simptome. Dajte prednost opuštanju i odmoru što je više moguće. Naizmjenično mijenjajte vruću i hladnu vodu pod tušem kako biste poboljšali cirkulaciju.
3. Od iznimne je važnosti unos dovoljne količine tekućine. Studije pokazuju da je nedovoljan unos vode jedan od glavnih uzroka glavobolja. Stoga je bitno da povećate potrošnju vode dok minimalizirate unos dehidrirajućih napitaka, poput kave i gaziranih pića.
- 4. Preporuka je da se odlučite za prirodne lijekove, a ne za lijekove koje sami uzimate i koji ne spadaju u propisane terapije. Čaj od matičnjaka zaslađen medom pokazao se posebno učinkovitim u otklanjanju umora i glavobolje. Osim toga, čajevi od kamilice ili valerijane koriste se za umirenje organizma i poboljšanje kvalitete sna. Osim toga, primjena eteričnog ulja lavande ili paprene metvice kroz nježnu masažu čela, sljepoočnica i vrata može pružiti olakšanje od glavobolje, jer miris potiče opuštanje.
Nastavite vani.Istraživači tvrde da je sposobnost organizama da se prirodno prilagode različitim vanjskim klimatskim uvjetima znatno smanjena, prvenstveno zbog načina života koji se uglavnom vodi u zatvorenim prostorima, često reguliranim umjetnim grijanjem ili klimatizacijom. Posljedično, naša izolacija od prirode i rijetko izlaganje vani stvorilo je značajne izazove za naša tijela da se prilagode.
Za učinkovitu borbu protiv vremenskih promjena potrebno je prilagoditi se prirodnim kolebanjima; umjesto da traže utočište pod dekama tijekom neočekivanih vrućina ili hladnoća, pojedinci bi trebali izaći van i baviti se tjelesnom aktivnošću. Prikladnim odijevanjem, maksimiziranjem hodanja i kretanja, možemo ojačati i tijelo i um, povećavajući otpornost na štetne učinke promjenjivog vremena.
BONUS TEKST:
Bosiljak je klasificiran kao jednogodišnja biljka koja pokazuje grmoliki rast, dosežući visinu između 20 i 60 cm. Cijela biljka ispušta poseban aromatičan miris. Njegova stabljika, listovi i cvjetne čašice ukrašeni su finim dlačicama. Listovi, koji su ovalnog oblika, mjere između 1,5 i 5 cm duljine i mogu biti do 3 cm široki, s glatkim rubovima. Razdoblje cvatnje traje od lipnja do rujna, tijekom kojeg na cvjetnoj stabljici duljine 2,5 mm izbija zvonoliki cvijet s pet latica. Ovaj cvijet sadrži dva nejednaka para prašnika koji su srasli s vjenčićem. Dobiveni plod je dug 1,5 do 2 mm i obavijen je proširenom čaškom.
Biljka je porijeklom iz tropskih područja, od središnje Afrike do jugoistočne Azije, uključujući indijski potkontinent. Njegov uzgoj datira još iz starog Egipta. Vjeruje se da je biljka dospjela u Makedoniju i Grčku kao rezultat osvajanja Aleksandra Velikog. Trenutno je rasprostranjen u cijelom širem mediteranskom području. Vodeći izvoznici ove biljke su Italija, Francuska, Maroko i Egipat.
Bosiljak se u pojedinim regijama srednje Europe uzgaja od 12. stoljeća, dok se u Sjedinjenim Državama primarno uzgaja u Kaliforniji. Proces uzgoja bosiljka predstavlja izazov, budući da biljka zahtijeva značajne količine svjetla i topline. Izloženost ekstremnim temperaturama, bilo pretjerano visokim ili niskim, kao i suša ili pretjerana gnojidba, mogu dovesti do isušivanja biljke. Kako bi se produžilo razdoblje berbe, beru se zreli listovi, omogućujući da umjesto njih izniknu novi izdanci. Dok svježi bosiljak zadržava svoje aromatične kvalitete, i osušeni i kuhani listovi gube svoj miris.