Nada Mamula bila je među najslavnijim pjevačicama svog doba, sve do izbijanja sukoba među bivšim jugoslavenskim republikama.Dana 9. siječnja 1927. godine u Beogradu je rođena Nada Vukićević, ličnost koja će kasnije u cijeloj Jugoslaviji postati poznata kao Nada Mamula. Proslavljena je svojim istančanim vokalnim talentom i istaknula se kao najpriznatija izvođačica sevdalinki na našim prostorima, poznata po obradi najpotresnijih i najzabranjenijih pjesama.

Nada je od malih nogu pokazivala strast i vještinu prema glazbi. Na Radio Beogradu izvodila je pjesme raznih izvođača; međutim, njezini su se roditelji usprotivili ideji da njihova kći nastavi karijeru pjevačice, zbog čega je Nada odustala od svojih težnji nakon samo dva snimljena nastupa. Kad je postala punoljetna, udala se za Nikolu Mamulu i s njim preselila u Sarajevo. Na kraju se odlučila prijaviti na audiciju za program Radio Sarajeva. Nakon što je tijekom audicije izvela tri pjesme, primljena je.

  • U izuzetno kratkom roku izbila je u najslavniju pjevačicu sevdalinki u cijeloj Jugoslaviji. Njen repertoar se uglavnom sastojao od kompozicija Radeta Jovanovića i Dragiše Nedovića, koje ju je zavolela kod publike.Tijekom svoje karijere ostvarila je pobjede na brojnim festivalima, pokazala svoj talent širom svijeta i osvojila mnoštvo cijenjenih nagrada. Šuškalo se da je Cunetu Gojkoviću davala vokalne instrukcije.

Priznanje publike okruživalo ju je dok je krenula na turneje diljem svijeta, sudjelovala na raznim festivalima i pobrala brojna priznanja. Unatoč tome, u njezinom je duhu živjela značajna praznina – Nada je žudjela za djecom, želja koja je trajala cijeli njezin život. U trenucima duboke tuge nalazila je utjehu u slušanju pjesama koje su odjekivale upravo tom čežnjom.

Početak rata devedesetih označio je kraj blistave karijere Nade Mamule. U Bosni je njezin profesionalni put naglo prekinut zbog identiteta Srpkinje, dok se u Srbiji njezina glazba više nije emitirala ni na jednoj radijskoj ili televizijskoj postaji. Ovakav razvoj događaja duboko je utjecao na Nadu, osobito u rijetkim slučajevima kada su se njezine pjesme ponovno pojavile, iako u obradama drugih izvođača. Izvještaji govore da je Nada kao odgovor na ovo emocionalno previranje odbacila sve novine i fotografije povezane s proslavljenim fazama njezine karijere, a koje je do tada brižljivo čuvala.

  • Najteži gubitak s kojim se suočila dogodio se smrću supruga Nikole nakon 35 godina braka, ostavivši je potpuno samu. Nakon toga, vodila je život obilježen samoćom i povučenošću, razmišljajući o svojim preostalim danima. Ne želeći pozornost medija, naposljetku je preminula u dobi od 84 godine 11. listopada 2011.

Nakon što je Nada umrla, njezini prijatelji su otkrili da im je prije smrti dala jednu izjavu:”Neizmjerno se radujem svojim postignućima i ne tražim ništa više; moje ime je priznato, moja pjesma je priznata i želim da me se pamti isključivo po mojoj glazbi.” Tako se Nada najviše proslavila izvedbom “Pluća su mi bolna”, skladbe koju je u originalu izvodio Zaim Imamović, a koja je prijetila desetogodišnjoj zabrani.

Ova kompozicija, koju je osmislio Dragiša Nedović nakon što mu je otkrila dijagnozu tuberkuloze, navodno je imala značajan utjecaj na pojedince, posebno na one oboljele od te bolesti, što u to vrijeme nije bilo rijetko. Rečeno je da su brojni slušatelji bili natjerani na razmišljanje o samoubojstvu nakon izlaganja ovoj pjesmi.

Tvrdi se da su Josip Broz Tito i Centralni komitet Komunističke partije utvrdili da pjesma ima pretjerano štetan utjecaj na osobe oboljele od tuberkuloze, a zabrana je ukinuta tek kada je, kako priča kaže, Jovanka Broz osobno zatražila njezino izvođenje tijekom slavlje.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!