Endokrinolozi diljem svijeta upozoravaju na alarmantan porast prevalencije predijabetesa, stanja kojeg mnogi pojedinci ne znaju u smislu njegove težine. Obično se naziva “poremećena tolerancija glukoze”, predijabetes predstavlja fazu koja prethodi potpunom početku dijabetesa. U ovom trenutku gušterača još uvijek pokušava upravljati proizvodnjom inzulina; međutim, ne uspijeva to učiniti učinkovito.

Iako se predijabetes ne kvalificira kao bolest u najstrožem smislu, on služi kao značajan znak upozorenja da se tijelo počinje boriti s regulacijom razine šećera u krvi. Ako se ne prepozna i ne liječi, ovo stanje može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput dijabetesa tipa 2, problema s vidom i oštećenja drugih bitnih organa. Opadanje funkcije gušterače događa se postupno i može biti suptilno; međutim, neuspjeh da se odmah identificira i riješi ovaj problem može dovesti do ozbiljnih dugoročnih zdravstvenih posljedica.

  • Dok predijabetes često prolazi nezapaženo, ključno je da pojedinci prepoznaju ovo stanje i ostanu oprezni zbog bilo kakvih simptoma koji bi mogli ukazivati ​​na povećani rizik. Brzo djelovanje i promjene u načinu života mogu uvelike pomoći u sprječavanju pojave dijabetesa i povezanih zdravstvenih problema. Ranim prepoznavanjem predijabetesa i usvajanjem zdravih praksi, moguće je zaustaviti napredovanje do potpunog dijabetesa, posljedično smanjujući vjerojatnost teških komplikacija.

Uzroci i čimbenici rizika predijabetesaPredijabetes se često ne promatra s ozbiljnošću koju zaslužuje, jer nije klasificiran kao potpuna bolest; međutim, služi kao značajan pokazatelj da gušterača ne funkcionira optimalno. Nažalost, mnogi pojedinci zanemaruju ovo stanje sve dok ne eskalira u dijabetes, što predstavlja veći izazov za upravljanje i kontrolu.

Iako je predijabetes često povezan s pretilošću i prekomjernom težinom, sve većem broju osoba s normalnom težinom također se dijagnosticira ovo stanje. Znatnu ulogu igra genetska predispozicija; dakle, ako postoji obiteljska povijest dijabetesa, vjerojatnost razvoja predijabetesa je povećana. Osim toga, starije odrasle osobe, osobito one u dobi od 40 do 45 godina i više, suočene su s povećanim rizikom od ovog stanja, što zahtijeva veći oprez u pogledu njihovog zdravlja.

Ostali čimbenici koji doprinose uključuju kronični visoki krvni tlak (hipertenziju), hormonalne neravnoteže kao što su sindrom policističnih jajnika i disfunkcija jajnika, kao i nezdrav način života karakteriziran nedovoljnom tjelesnom aktivnošću, lošim izborom prehrane i povišenim razinama stresa. Nadalje, žene koje su tijekom trudnoće imale gestacijski dijabetes, kao i osobe s povišenom razinom kolesterola, također su pod povećanim rizikom.Simptomi predijabetesa koje ne biste trebali zanemaritiZbog nedostatka iznenadnih ili dramatičnih fizičkih promjena povezanih s predijabetesom, mnogi pojedinci ostaju nesvjesni svog stanja.

Unatoč tome, nekoliko simptoma može ukazivati ​​na povišenu razinu šećera u krvi, što zahtijeva konzultaciju s liječnikom radi odgovarajućeg testiranja. Pokazatelji kao što su poremećaji spavanja, uključujući nesanicu, pretjerani umor, slabost i razdražljivost, često ukazuju na probleme s regulacijom šećera u krvi. Osim toga, može doći do zamagljenog vida jer visoke razine šećera oštećuju kapilare oka, posljedično ometajući protok hranjivih tvari u mrežnicu i potencijalno rezultirajući komplikacijama s vidom.

  • Neobjašnjive fluktuacije tjelesne težine, posebice brzi gubitak od 5-7 kilograma bez značajnih promjena u prehrani ili tjelesnoj aktivnosti, također mogu značiti poremećaj u metabolizmu glukoze. Nadalje, stalna žeđ i učestalo mokrenje mogu ukazivati ​​na napore tijela da izbaci višak šećera putem urina. Ako ti simptomi potraju dulje od tjedan dana, savjetuje se potražiti savjet liječnika i podvrgnuti se testiranju glukoze. Mjerenje šećera u krvi iznad 7,0 mmol/L ukazuje na predijabetes.

Upravljanje i prevencija predijabetesaDijagnoza predijabetesa ne znači neizbježno napredovanje u dijabetes. U stvarnosti se mogu poduzeti brojne mjere kako bi se spriječilo napredovanje ovog stanja. Usvajanje uravnotežene prehrane, bavljenje dosljednom tjelesnom aktivnošću i održavanje zdravog načina života mogu donijeti značajne prednosti u borbi protiv predijabetesa.

Preporučljivo je izbjegavati visokokalorične namirnice prepune šećera, uključujući slatkiše, slatka pića i brzu hranu, jer mogu brzo povisiti razinu šećera u krvi i povećati rizik od pojave dijabetesa. Umjesto toga, dajte prednost konzumaciji povrća kao što su kupus, tikvice i špinat, dok umjereno unosite hranu bogatu škrobom poput krumpira i cikle. Iako voće može pozitivno pridonijeti zdravlju, mudro je ograničiti ono s visokim udjelom šećera, poput banana, grožđa i dinja.

Odlučite se za voće koje ima niži glikemijski indeks, poput bobičastog voća. Osim toga, preporučuje se smanjenje konzumacije prerađene hrane, grickalica i slatkih pića. Redovite tjelesne aktivnosti, kao što su brzo hodanje, vožnja bicikla ili plivanje, mogu pomoći u održavanju stabilne razine šećera u krvi i poboljšanju općeg blagostanja. Usvajanjem odgovarajućih strategija, pojedinci mogu učinkovito upravljati svojim zdravljem, spriječiti pojavu dijabetesa i osigurati održivo zdravlje i kvalitetu života.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNI PRIRUČNIK "Ljekovito bilje". Otkrijte jednostavne korake za korištenje prirodnih lijekova i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan način! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!