U današnjem članku donosimo potresnu priču o sudbini devojčica i mladih ljudi u Avganistanu pod talibanskom vlašću.
- Fotografija starijeg muškarca i male devojčice, koja je šokirala i same talibane, osvetljava mračnu realnost u kojoj se deca primoravaju na brakove i životne patnje. Ova devojčica je prodata i prisiljena da se uda za muškarca koji je skoro pet puta stariji od nje, što je podiglo buru reakcija u lokalnoj zajednici i šire.
Devojčin otac je, zbog očajničke potrebe da prehrani porodicu, prodao ćerku Korbanu, čoveku sa dve žene, za oko 1.600 funti u gotovini, zemljištu i ovcama. Ovaj brak je trebalo da se desi u provinciji Helmand, ali su talibani intervenisali i sprečili da se venčanje održi dok devojčica ne navrši devet godina. Iako nisu formalno optuženi, muškarci su zadržani, a slučaj je pokrenuo pitanja o brutalnim praksama koje postaju sve učestalije. UN organizacije za prava žena su prethodno upozorile na porast dečjih brakova za 25% nakon zabrane obrazovanja devojčica od strane talibana 2021. godine. Istovremeno, zabeležen je i rast rađanja dece za 45%, što dodatno ukazuje na krizu u kojoj se nalaze.
Parvana Malik, devojčica sa slike, nosi crni veo i cvetni venac, dok se krije od svoje porodice i muža, za koga se plaši da će je zlostavljati. Pre prodaje plakala je moleći oca da je pusti da ide u školu i da postane lekar. Korban, njen kupac, tvrdi da joj neće nauditi i da je ovo njegov „drugi brak“, ali strašni uslovi i činjenica da je Parvana detinjasta i uplašena ne ostavljaju prostor za iluzije. Otac, slomljen krivicom, ne može da pronađe mir, dok je nekoliko meseci ranije i Parvanina sestra prodata da bi porodica preživela.
Srećom, humanitarna organizacija „Too Young to Wed“ je pomogla da se Parvana oslobodi iz ovog okrutnog braka i preselila je njenu porodicu u sigurnu kuću u Heratu. Ova situacija je izazvala međunarodnu osudu, uključujući pritiske na američku administraciju da reaguje i spreči dalje širenje dečjih brakova.
- Ova tragedija je samo jedan deo šire slike brutalnosti u Avganistanu. Mnogi mladi dečaci trpe još užasniju sudbinu kroz praksu poznatu kao „Bača Bazi“ – varvarski običaj u kojem se dečaci oblače kao devojke i koriste kao seksualni robovi za moćne muškarce. Uprkos tome što talibani formalno osuđuju ovu praksu, ona i dalje postoji kao mračna tajna. Izveštaji pokazuju da policija često ne prijavljuje ili ne interveniše zbog straha i stigme. Dečaci su izloženi batinama, zlostavljanju i psihičkoj torturi, a mnogi od njih završe u ulicama, zavisni od droga ili se upućuju na samoubistvo.
- Takođe je otkriveno da je praksa „Bača Bazi“ vekovima prisutna, a svaki vojni komandant navodno ima mladog pratioca kao deo svoje moći i statusa. Istraživanja su pokazala da je zlostavljanje dece od strane avganistanskih komandanata povezano i sa zvaničnim vlastima, što dodatno komplikuje mogućnosti za pravdu i zaštitu.
U isto vreme, talibani su uveli oštre zabrane ženama, fokusirajući se na kontrolu njihovog ponašanja, dok zločini poput seksualnog ropstva dečaka ostaju u senci. Žene i devojčice su uskraćene za osnovno obrazovanje, ne smeju da pohađaju škole, predaju, posećuju javna mesta niti učestvuju u društvenom životu. Više od četiri miliona devojčica je lišeno prava na školovanje, što će imati dugoročne i katastrofalne posledice po celu zemlju.
Uprkos globalnim upozorenjima, talibanski režim nastavlja da nameće stroge kazne za žene koje prekrše pravila, uključujući zatvaranje i prinudu na nošenje punog pokrivača lica. Žene ne smeju ni glasno govoriti u svojim domovima ako nisu same, čime se dodatno sputavaju njihova osnovna ljudska prava. UN je zabeležio da skoro jedna od pet žena nije razgovarala sa drugom ženom van svoje porodice čak tri meseca.
Poznate ličnosti poput Malale Jusafzai pozivaju svet da preduzme hitne mere kako bi zaštitio žene i decu u Avganistanu, ističući da se situacija može opisati kao „rodni aparthejd“. Ugnjetavanje koje žene doživljavaju ne može se lako klasifikovati ni kao jedan međunarodni zločin, po intenzitetu i obimu sa kojim se suočavaju.
Ova priča je upozorenje o tragičnom stanju ljudskih prava u Avganistanu. Dok svet gleda, deca bivaju prodavana, zloupotrebljavana i lišena budućnosti, a žene zatvorene u svoja četiri zida bez prava glasa ili slobode. Važno je da se ova realnost ne zaboravi i da se nastavi sa pritiskom na međunarodnu zajednicu da reaguje i pomogne najslabijima u ovim teškim okolnostima