Priča o starijoj ženi iz Šangaja, koja je cijelo svoje bogatstvo – procijenjeno na oko 2,5 milijuna eura – posvetila svojim kućnim ljubimcima, izazvala je gomilu komentara i kontroverzi na društvenim mrežama. Ovaj izvanredan izbor gđe Liu, žene priličnog bogatstva, nije bio impulzivan; nego je proizlazio iz dubokih emocionalnih ožiljaka i razočaranja.
Točnije, gospođa Liu je isprva namjeravala svoje imanje ostaviti u nasljedstvo svojoj djeci, ali je nakon njihovog ponašanja odlučila izmijeniti svoju oporuku, odlučivši umjesto toga pokloniti svoje bogatstvo onima koji su joj pružili ljubav i utjehu u kasnijim godinama – svojim psima i mačke.
- Kad je gospođi Liu postalo loše i bila je prikovana za krevet, čeznula je za pomoći svoje troje odrasle djece. Nažalost, umjesto da joj ponude suosjećanje i brigu, djeca su joj rekla da joj predstavlja neugodnost. Kako je vrijeme prolazilo, rijetki telefonski pozivi i rijetki posjeti smanjili su se gotovo na nulu. “Cijeli svoj život sam posvetila njima, osiguravajući im školovanje i pružajući sve što sam mogla”, podijelila je s prijateljima, glasom prožetim tugom. “U vrijeme moje najveće potrebe napustili su me.
Kako je vrijeme odmicalo, baka Liu sve je više osjećala sve veću distancu između sebe i svoje djece, naposljetku shvaćajući da je oni koji su joj bili najbliži smatraju teretom. Mjesecima je iskusila izostanak bilo kakvih poziva ili poruka od svojih potomaka, zbog čega se osjećala duboko izolirano. Nasuprot tome, produbila se njezina veza s kućnim ljubimcima koji su joj svakodnevno pružali utjehu i bili nepokolebljivo uz nju. To ju je potaknulo da donese odluku o prijenosu svoje imovine na one koji su je istinski uzdržavali.
- Namjera joj je bila da sredstva ostavi izravno svojim ljubimcima; međutim, kinesko zakonodavstvo zabranjuje takav dogovor. Slijedom toga, imovinu je dodijelila veterinarskoj ambulanti, uz uvjet da se ta sredstva koriste isključivo za brigu o njezinim kućnim ljubimcima i njihovom potomstvu. Ovaj izbor izazvao je veliku pozornost i brojne reakcije na društvenim mrežama. Dok je dio javnosti pokazao empatiju prema njezinoj odluci, drugi su bili zatečeni, razmišljajući o dubokoj boli koja ju je možda nagnala da u potpunosti izostavi svoju djecu iz oporuke.
“Ovo je očajnička akcija koju je poduzela žena koja se suočila sa značajnim razočaranjima onih koji su joj dragi”, primijetio je jedan korisnik. “Kada bi se moja djeca tako ponašala prema meni, ja bih isto odgovorio!” izrazili su drugi, ističući nužnost poštivanja roditelja. Situacija u kojoj se žena nalazi naglasila je neprocjenjivu prirodu ljubavi i pažnje u kasnijim godinama, a za mnoge je rasvijetlila potencijal za pronalaženje osjećaja sigurnosti kroz druženje s kućnim ljubimcima kada su intimni odnosi pukli.Stanovnici Vojvodine imaju najniži životni vijek u cijeloj Srbiji, a bit će istraženi razlozi za ovu pojavu.
BONUS TEKST:
Botaničke karakteristike: Malina (Rubus idaeus) je biljka iz porodice Rosaceae, a njen plod je zapravo zbir nekoliko malih “dudova” koji se spajaju. Maline su poznate po svom crvenom, sočnom plodu, ali postoje i vrste sa žutim i crnim plodovima.
Zdravstvene koristi: Maline su bogate vitaminima (posebno vitaminom C) i antioksidansima, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuju rizik od razvoja određenih bolesti. Takođe, poznate su po svom pozitivnom uticaju na zdravlje srca i probavu.
Kalendar berbe: Maline se obično beru tokom leta, ali u nekim područjima mogu biti dostupne i u jesen, u zavisnosti od sorte i klime.
Tretiranje sa malinama: Maline se često koriste u pripremi džemova, sokova, kolača, i drugih slatkiša. Njihova svežina i prirodna slatkoća čine ih idealnim za te namene.
Poreklo: Maline potiču iz Evrope i Azije, a danas se uzgajaju u mnogim delovima sveta, uključujući Severnu Ameriku, gde su posebno popularne.
Takođe se koriste u tradiciji: U nekim kulturama, maline su deo narodnih lekova. Smatrane su biljkom koja poboljšava žensku plodnost i pomaže u problemima sa menstrualnim ciklusima.