Poznata stjuardesa Jugoslovenskog aerotransporta (JAT) Vesna Vulović više ne postoji, postala je heroina naše zemlje, njeno ime je simbol sreće. Odnosno, 26. siječnja 1972. godine, prema planu, Vesna uopće nije trebala biti u zrakoplovu, već ju je zamijenila kolegica istog imena. Naime, u zrakoplovu su bila 23 putnika i dodatna četiri člana posade iz Stockholma za Beograd preko Kopenhagena i Zagreba. Međutim, nikada nisu stigli na odredište. Do danas nije otkriveno da je u avion postavio bombu koja je eksplodirala iznad tadašnje Čehoslovačke na visini od 10.000 metara. Jedina preživjela bila je Vesna, koja je tada imala samo 20 godina.
– Činjenica ostaje nevjerojatna. “Bilo je slučajeva preživjelih padova s visine, poput sovjetskih i britanskih pilota tijekom Drugog svjetskog rata, ali bilo je slučajeva ljudi koji su pali s visine od 10 000 metara i preživjeli…” Povjesničar zrakoplovstva, zrakoplovstvo Ilya Kukobat, znanstveni suradnik na Institut za aeronautiku i astronautiku, kaže za Suvremenu povijest, za program BBC-ja na srpskom Tko je kriv za pad aviona?
- Istrage koje su tada provedene u Čehoslovačkoj otkrile su da je uzrok pada zrakoplova bila eksplozija bombe. Mogući razlozi su ustaški atentat na Ćemala Bedića, mine u prtljažniku aviona i slučajno lansiranje rakete čehoslovačkog ratnog zrakoplovstva. Ali točan krivac nikada nije identificiran.“Jugoslavenski istražitelji pozvani su da sudjeluju u čehoslovačkoj istrazi. U redovnom godišnjem biltenu naše Federalne uprave za zrakoplovstvo o planiranim avionskim nesrećama, u kratkom sažetku izvješća stoji da se radi o bombi”, objasnio je Kukobat.
Zlatko Vereš, tadašnji šef jugoslavenske kontrole letenja i stručnjak za avionske nesreće, prije 13 godina ispričao je za Politiku da se avion srušio kada je eksplodirao kofer koji je bio naslonjen na prvi prtljažni prostor.Iznošene su različite teorije jer vodstvo SSJ-a nikada nije htjelo objaviti ime osobe koja je unijela bombu u zrakoplov, iako je nepobitno utvrđeno da se radi o pripadniku hrvatske ekstremističke dijaspore, rekao je Vereš. rekao je je li Na još živa?
Vesna Vulović je preživjela jer je ostala na stražnjoj strani aviona, koja je bila relativno čitava, pa su se repne komandne plohe ponašale poput krila, ublažavajući udarce pri padu. Jatov DC-9 srušio se danas u selu Srpska Kamenica u Češkoj.Vesnu je otkrio lokalni šumar Bruno Henke.”Sjekao sam drva u šumi kad sam čuo eksploziju. Istrčao sam van i vidio ljude kako lete u zrak”, rekao je godinu dana nakon nesreće.U vojsci je, kaže, naučio važnost prve pomoći pa je pomogao u previjanju 22-godišnjeg Wisnera.
– Kad je stigla hitna pomoć, djevojčicu smo stavili na nosila i predali liječnicima – dodao je.Ubrzo nakon toga Hanka je rodila unuku – nazvala ju je Vesna.U prilogu iz 1979. godine RTV revija piše da je vijest da je Vulović preživio pad s visine od 10.000 metara “zbunila vrhunske medicinske stručnjake i šokirala svijet. Riječ čudo nije bila prikladna i trebalo ju je izmisliti”.Boban Mitrović, umirovljeni stjuardesa, čekao je svoj prvi let nakon što je završio naporan šestomjesečni tečaj za kabinsko osoblje.
- Tih godina, rekao je, JAT je bio omiljeni poslodavac među mladima zbog mogućnosti da putuju svijetom i dobro zarade, kao i zbog velike konkurencije za upis na školovanje.”Kada sam čuo vijest o ovoj tragediji, kao da mi je život stao. Mjesec dana kasnije, kada sam vidio da sam trebao biti dio posade leta za Prag, nije mi bilo svejedno”, prisjeća se Mit Rović. .No, nije odustajao te je dvije godine nakon tragedije upoznao Vesnu Vulović, koja je nakon dugotrajnog oporavka počela raditi kao tzv.stjuardesa do umirovljenja.
Zbog toga je njezin slučaj već desetljećima privlačio veliku pozornost medija diljem svijeta. Čak su i poznati Razotkrivači mitova (MythBusters/Prejudice) kanala Discovery snimili epizodu o njoj i ispitali kako je preživjela.”Na 10.000 metara nema života, plus sve što dekompresija čini, može prouzročiti veliku štetu… samo da ona preživi, a kamoli da padne”, rekao je Kukobat.Stručnjak za zračni promet Luka Popović još ne može objasniti kako je Vulović, za kojeg su mediji tada pisali da je imao “sedam teških bijega od smrti”, preživio pad s 10.000 metara.
“Bomba je bila postavljena u prostoru gdje je bila prtljaga. Osim eksplozije, pad je preživjela i Vesna Vulović”, rekao je Popović.Vulović je rekla da je bila privezana za sjedalo u stražnjem dijelu aviona, koje je nakon eksplozije još uvijek bilo spojeno s WC-om, i pala u planinu prekrivenu snijegom.Vesna Vulović se ukrcavala na let u Kopenhagenu kada je, prema jednoj od njezinih izjava, primijetila putnika koji joj je izgledao čudno.
Navodno se muškarac nije vratio u zrakoplov te je vjerovala da je on postavio bombu, no ni to nije potvrđeno: “Istraživali su me stotine puta i uvijek se ponavlja ista priča. U nesreći me Lin otkrio časnik Bruno Henke, bivši carski vojnik koji je zajedno sa skupinom seljana baterijskim svjetiljkama pretraživao mjesto gdje je pao. Hankova kći rodila je djevojčicu i nadjenula joj ime po meni na mjestu tragedije – bez riječi.
Nakon nesreće Vulović je nekoliko dana bio u komi.
- Zadobila je frakturu lubanje, a kasnije i izljev krvi u mozak. Slomila je obje noge, nekoliko rebara, tri kralješka i frakturu zdjelice.Uslijed tih ozljeda ostala je paralizirana od struka naniže. Zahvaljujući češkim liječnicima, posebice dr. Ivi Fusek, koja je operirala u Pragu, Vesna Vulović je deset mjeseci nakon pada ponovno prohodala. Svoj oporavak pripisuje “srpskoj tvrdoglavosti” i prehrani iz djetinjstva čokoladom, špinatom i ribljim uljem.
“Ova djevojka s neba je točno znala tko je, odakle je i rekao bih da se sjećala cijelog svog prošlog života. Ali nije znala da je u avionu, nije znala što se dogodilo u avionu ili kako se ozlijedila, liječnici to nazivaju djelomičnom amnezijom, što se na sreću dogodilo Vesni uma, a amnezija djeluje kao obrambeni čin organizma, uništavajući dramu u Vesninom umu. Tragovi, da ih ima, izazvali bi grč, bol i suze čuđenja nad životom djevojke koja je pala s visine od 10.000 metara”, napisao je novinar Jugo Papil, koji je s Vesnom prvi put razgovarao nakon pada aviona. .
Postala je počasna građanka srpskog grada Kamenice, a predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito uručio joj je orden Narodnog heroja. A legenda narodne glazbe Miroslav Ilić posvetio joj je pjesmu “Vesna stjuardesa”.Svi su je zaboravili sa 66 godinaIako je preživjela nemoguće, Vesnino srce izgleda ne može podnijeti zaborav. No, kako je vrijeme odmicalo, a službenici se vraćali sve rjeđe, bivša stjuardesa jedva je preživljavala s mirovinom od 30.000 dinara. Šuška se i da je promijenila stan u manji kako bi riješila svoje financijske probleme.
Niste je mogli čuti da sve ovo govori jer se tako ponosno borila, ali tužnu istinu ispričali su susjedi tek nakon njezine smrti i saznali da nije imala novca ni da plati račune i da se mučila . život. . Mnogo je lakše umrijeti. Meni je puno teže preživjeti nego onima koji su umrli. Ne razmišljam svaki dan o toj nesreći. Ali politika ove zemlje me umara. Moje srce više ne može izdržati Dosta mi je, rekla je za dansku televiziju DR.
Prijatelju se nije javljala nekoliko dana, pa su kontaktirali policiju. Kada su ušli u stan, u stanu su pronašli njeno tijelo. Pronađena je mrtva prije nekoliko dana.”Još sam u šoku što su mi danas rekli da su pronašli Vesnu. Još čekam da odvezu tijelo i ne mogu govoriti o detaljima”, rekao je tada njezin brat za magazin.Pedeset i tri godine kasnije njezino se ime i dalje pojavljuje na službenim stranicama Guinnessove knjige rekorda – preživjela je najveći pad u povijesti.