Turbulentna veza Vladimira Majakovskog i Ljilje Brik trajala je 15 godina i bila je poput vožnje toboganom – puna nepredvidivih obrata i emocija od kojih zastaje dah.

“Muza ruske avangarde”, “Helilia”, čak i “tifus sovjetske poezije” – tako su suvremenici nazivali ženu koja je postala središnja figura u životu ekstravagantnog pjesnika. Raskidi i ljubavne avanture, raskošni darovi, zajednička kreativnost, samo su neke od stvari koje su obilježile njihovu “nabrijanu” vezu.Oni se drže ideje slobode.Ova skandalozna ljubavna priča započela je u srpnju 1915. Sestra Ljilje Brik Elza idolizirala je Majakovskog. Upoznala ih je. Međutim, Lilia je htjela Majakovskog za sebe. Otela ga je svojoj sestri jer ju je znala pokoriti svojoj volji.

  • “Njegova ljubav je bila beskrajna. Varoda se zaljubio u mene trenutno i zauvijek”, napisala je Lidya u svojim memoarima. Ipak, čini se da dopušta da bude voljena. To što je Lija u braku s kritičarom Osipom Brickom nikome ne smeta. Ubrzo su njih troje počeli živjeti zajedno. Pokraj kapije nalazi se ploča s natpisom: “Brikovi. Majakovski.” Takav način života šokirao je javnost čak iu doba ekstremne slobode u ljubavnim odnosima. Majakovski je volio uz sebe imati ženu koja je uvijek nedokučiva i potpuno bez predrasuda.

Ljilja često ima afere – voli manipulirati muškarcima. Pjesnik je ljubomoran, a njegova ljubomora često se prelijeva u razgovore o tome kako će se savladati. Pokušao je i sebi pucati u glavu, ali se pištolj zaglavio. Sve je češće bježao u Pariz, Berlin, New York, tražeći spas od onoga što je učinio. Imao je kratke veze, ali joj se uvijek vraćao.Ova bolna ljubavna priča trajala je sve do pjesnikove tragične smrti 14. travnja 1930. I Ljilja Brik je digla ruke od sebe, ali 48 godina kasnije – nije mogla podnijeti nemoć i slabost svojih invalidskih kolica.

razbacuju se novcem.Majakovski je osuđivao i ismijavao zapadni imperijalizam, ali zbog udobnosti i luksuza za sebe i svoju rodbinu, nije oklijevao to učiniti pod svaku cijenu. Najveći dio svog budžeta potrošio je na darove za suprugu. Ljilja se nije uskraćivala u ničemu – u Moskvi je imala najbolju inozemnu praonicu rublja, kozmetiku, haljine i modne dodatke. Pjesnik iz Pariza joj je napisao: “Poslao sam ti parfem, ali ne litru koliko si tražila – ne mogu si ga priuštiti.”

Godine 1928. Brick je pjesniku spomenula da želi kupiti auto u inozemstvu. S obzirom na skupocjeni dar, dala mu je jasne upute: “Bolje je zatvoriti i ponijeti sa sobom sve rezervne dijelove, dvije rezervne točke i kofer straga.” Majakovski je otišao u Berlin i nakon nekoliko izvedbi prikupio potrebna sredstva. Svoju je ljubavnicu odmah ohrabrio: “Želim kupiti Renault… U Moskvu odlazi 12. prosinca. Stižem oko osam sati. Reci mi telegramom. Volim ga, volim.”

Izvanredni avangardni fotograf Aleksandar Rodčenko, poznat po svom inovativnom pristupu dizajnu i fotografiji, uvjerio je Ljilju da organizira foto session u automobilu. Pristala je i planirala se odvesti u Lenjingrad, ali se tijekom snimanja umorila i predomislila. Rodčenko je ipak snimio nekoliko fotografija, koje su kasnije ušle u povijest pod nazivom “Neispunjeno putovanje”.Zajedno su glumili u filmu

  • Ruska avangarda, osobito nakon 1917. godine, omogućila je mnogim ženama da ravnopravno s muškarcima stvaraju umjetnost. To je dovelo do mnogih kreativnih eksperimenata koji su često bili kratkotrajni, ali vrlo zanimljivi. Ljilja Brik s velikim entuzijazmom eksperimentira s različitim umjetničkim područjima.S 24 godine odlučila se baviti baletom. Kada je saznala da Majakovski glumi u filmu Jevgenija Slavinskog “Dame i skitnice”, zamolila ga je da osmisli scenarij za film u kojem bi glumili.

Njezina elegantna pojava u baletnim papučama i tilu Majakovskog nije ostavila ravnodušnim, zbog čega je 1918. godine napisao scenarij za film “Bound to the Movies”. Nijemi film Slavinskog govori o umjetniku koji se zaljubljuje u baletnu plesačicu koja izlazi s platna. Međutim, filmu nije bilo suđeno da bude objavljen – trake su uništene u požaru u studiju i ostali su samo dijelovi snimke. Šezdeset godina kasnije, talijanski avangardni pjesnik Gianni Totti stvorio je dugu verziju “Bound by Cinema” na temelju toga.

Inspirirali su velike majstore svog vremenaSvojim ekscentričnim ponašanjem Majakovski i Lidija Brik savršeno su utjelovili duh vremena – vrtlog revolucije, avangarde, novih pravaca, teorija i stilova. Majakovski je bio vođa grupe LEF, koja je uključivala pisce, pjesnike, arhitekte i umjetnike. Zajedno su izdavali časopis “LEF”, a potom i “Novi LEF”, a sve naslovnice ispisao je Rodčenko. Zajedno s Majakovskim osnovao je prvu reklamnu agenciju u sovjetskoj Rusiji.

Lilja pozira za jedan od najpoznatijih umjetničkih simbola konstruktivizma – Rodčenkov plakat “Lengiz: knjige iz svih područja znanja”. Pjesnikova muza poziva ljude da kao radnica posjete knjižaru Narodne naklade.Slikar i povjesničar umjetnosti Zahar Bikov priča anegdote o Lilji Brik i Rodčenku. Jednom je Lilja (koju su svi zvali Brička) došla u Rodčenkov studio pokazati svoju novu svjetlucavu haljinu i zamolila ga da je slika.

On je pristao i dugo ga pozirao u raznim pozama, neprestano lupkajući po kameri. Kad je Lidya otišla, njegov učenik Prokhor Zigunov ga je upitao: “Zar ti nije žao što si potrošio ovaj film na takve gluposti?” Rodčenko je bez riječi pokazao kameru – koja čak nije imala ni film. Navodno ovo nije prvi put da se ovako nešto dešava, prenosi portal “Džen”.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!