Uobičajeno je susresti pojedince koji imaju relativno dobar prihod. Međutim, postoje oni koji dosljedno daju prednost štednji, često se odriču čak i manjih zadovoljstava, i čini se da imaju problema s upravljanjem svojim financijama, što rezultira stalnim dugovima. S druge strane, neki se pojedinci prepuštaju raskošnom načinu života, kupuju vrhunska vozila i putuju više puta godišnje.
Prava sreća ne nalazi se u gomilanju bogatstva, već u činu njegovog trošenja.Upozorenje za spojler: veličina vaše financijske situacije daleko nadilazi granice vaše plaće ili mirovine. Kako to može biti slučaj? Što se krije iza tajne takvog nesrazmjera životnih iskustava?1. Navike i obrazovanje
- Pojedinci odrasli u kućanstvima obilježenim oskudicom – gdje su se koristili kuponi, nestašice su bile uobičajene, a prihodi skromni tijekom postsovjetskog doba – naučili su štedjeti u svakom aspektu života. Krpali su i mijenjali namjenu odjeće kako bi osigurali da mlađa braća i sestre mogu imati koristi od odjeće koju su prije nosili njihovi stariji kolege. Dakle, vrijednost štedljivosti usađena je ovim obiteljima od ranog djetinjstva.
Posljedično, pojedinci u odrasloj dobi skloni su biti oprezniji sa svojim financijama. Kao što poslovica kaže, “štedljivost je majka bogatstva.Pojedinci ove naravi dosljedno održavaju štednju, čak i kada zarađuju minimalnu plaću, a suzdržavaju se od podizanja kredita u slučaju nepredviđenih situacija. Jednostavna i učinkovita smjernica je rasporediti najmanje 10% svakog prihoda odmah kako bi se uspostavio financijski jastuk. Nakon toga treba pristupiti podmirivanju svih ostalih računa i podmirivanju troškova. Iako je izvedivo upravljati bez izdvajanja od 10%, kumulativni učinak troškova rada počet će se akumulirati.
U tom kontekstu, brojni pojedinci pokazuju nove perspektive koje karakteriziraju osjećaji kao što su “ne bismo li trebali šutjeti?”, “nedostaju nam financijska sredstva za ovo” i “zarađivanje novca zahtijeva znatne napore”, između ostalog. Takvi stavovi dodatno ometaju njihovu sposobnost da si priušte više.2. Financijski planNadalje, ovo predstavlja alternativnu metodu za planiranje proračuna i upravljanje troškovima. Neki pojedinci pomno bilježe svaki potrošeni cent i procjenjuju nužnost svakog izdatka, s ciljem smanjenja nepredviđenih kupnji.
- Pojedinci ove prirode mogu djelovati napeto, a ponekad čak i dosadno ili nepristojno, jer su njihova očekivanja jasno definirana, a svako odstupanje od utvrđenog plana doživljava se kao odstupanje. Ne upuštaju se u impulzivne kupnje; međutim, ako to i učine, to je neizbježno popraćeno osjećajem krivnje.
U određenom smislu, ono što doživljavamo je svjesnost kada je naša kupnja vođena potrebom za kupnjom određenog artikla, a ne željom za samozadovoljavanjem. S druge strane, neki pojedinci troše novac impulzivno, često i s malo razmišljanja o posljedicama. Sredstva se često stječu i troše na brz način. Ako netko namjerava biti ekstravagantan, preporučljivo je to učiniti u prvim danima nakon financijskog dobitka, i to temeljito. Naknadno se moraju razmotriti pitanja u vezi s plaćanjem računa. Za takve se pojedince kaže da žive od plaće do plaće. 3. Prioriteti i vrijednosti
U konačnici, prioriteti i vrijednosti kojih se netko drži u životu su od velike važnosti.Za određene pojedince, najvažniji cilj je osigurati najveće moguće “bogatstvo” i udobnost u sadašnjem trenutku, čak i nauštrb zaduživanja. Njihova fiksacija na ovu potragu često ih navodi da se prepuste objedovanju vani ili odabiru usluge dostave, osobito kada su očita financijska ograničenja. Skloni su živjeti iznad svojih mogućnosti, trošeći više nego što im prihodi dopuštaju.
Bitno je odrediti prioritete i provesti racionalnu procjenu vlastitih financijskih mogućnosti. Ovo je posebno važno u situacijama kada postoji dosljedna i predvidljiva plaća iz radnog odnosa, bez uključenog vanjskog ugovaranja. U tom kontekstu, pojedinci koji su samozaposleni imaju tendenciju doživjeti veći osjećaj lakoće; nisu vezani uz fiksnu plaću, a istovremeno uživaju u mogućnosti neograničene zarade. Ulažući više truda, imaju priliku povećati svoje prihode.
- Nekim pojedincima naglasak je na postizanju dugoročne stabilnosti i sigurnosti, što ih tjera na pažljive kalkulacije, štednju i ulaganja. Iako je istina da si restorani rijetko mogu priuštiti kupnju dodatnog para cipela – neki to nikad ne učine – oni održavaju život bez dugova i stalno osiguravaju da imaju dostupna sredstva za sve svoje potrebe.
Svakako, postoje iznimke od općeg načela na obje strane. Međutim, primarni cilj je uspostaviti razumnu ravnotežu između sadašnjih izdataka i buduće financijske stabilnosti. Dodatni koncept vrijedan pažnje je važnost života unutar vlastitih mogućnosti. Na primjer, treba izbjegavati nepromišljeno trošenje zarađenog prihoda na suvišne stvari, što bi kasnije moglo dovesti do posuđivanja sredstava za neophodne kupnje.
Međutim, bitno je živjeti unutar vlastitih financijskih mogućnosti i vjerujem da se ta sposobnost može i treba njegovati. Treba napraviti proračun, imati diskreciju u trošenju i razumjeti principe štednje. Istodobno, ključno je ne ograničiti se na situaciju koja koči osobni rast i potencijal povećanja prihoda. Iako bi ovaj pristup mogao biti poželjniji, također može dovesti do stagnacije. U konačnici, novac služi samo kao oruđe u životu, a ne kao cilj sam po sebi.Novac kvari čovjekov karakter samo ako je bio manjkav od samog početka.